Seychelské ostrovy-opravdový ráj
Tentokrát náš hledáček objevování krásných míst spočinul na exotické perle Indického oceánu-Seychelských ostrovech.
Ostrov La Digue- nejkrásnější pláž světa
Mají neskutečnou výhodu: v zimě je tu teplo, přes den i v noci je stálá teplota dvacet sedm stupňů. Takže jsme na sebe čtrnáct dní nevzali dlouhý rukáv. V tuto roční dobu je sice období dešťů, ale to nás neodradilo. Občas jsme nějaký ten tropický liják zažili, ale trval sotva 10 minut, a pak zase vykouklo sluníčko.
Ostrov Praslin- úžasná pláž na koupání
Jediné, co bylo nic moc, bylo množství komárů, na které ani jejich místní repelent nezabíral. A pak spoustu chaluh, které každé ráno vyplavovalo moře. Nejen že smrdí, ale ještě se v nich ukrývají písečné blechy, které do vás mohou naklást vajíčka. Svou zkušenost s nimi má můj manžel, který si je před pár lety přivezl z Bornea. Tady se nám, ale naštěstí vyhnuly.
Ostrov Mahé- magický úplněk
Naším plánem bylo prozkoumat tři nejvíce navštěvované ostrovy – Praslin, La Digue a Mahé. Na ostrov Mahé, kde je mezinárodní letiště, jsme přiletěli v ranních hodinách leteckou společností Qatar. Let trval celkem 12hodin s jedním tříhodinovým přestupem v Doha. Ostrov Mahé jsme si, ale nechali až na konec, protože jsme z něj i odlétali.
Letadlo Air Seychelles
Ostrov Praslin
Je druhým největším ostrovem. Leží čtyřicet čtyři kilometrů severovýchodně od ostrova Mahé. My se na něj dopravili letecky s leteckou společností Air Seychelles. Let malým vrtulovým letadlem trval asi 15 minut. Moc jsme si ho užili, protože výhledy na malé korálové ostrůvky uprostřed tyrkysových vod oceánu byly úžasné.
Ostrov Praslin je znám svými krásnými bílými plážemi obklopenými palmami a obrovskými žulovými kameny, které jsou pro Seychely typické. Ubytovali jsme se v hotelu Paradise Sun Hotel Seychelles na pláži Grand Anse Beach, která je nejdelší pláží na ostrově.
Paradise Sun Hotel Seychelles
Hotel byl moc fajn. Patrové bungalovy v kreolském stylu jsou umístěny v tropické zahradě na okraji pláže, která končí žulovými skalisky. Pohledy na ně, skrz koruny palem sklánící se nad pláží, byly tak romantické, opravdový ráj. Pláž u hotelu byla čistá bez chaluh, ale o několik set metrů dál, se jich válely hromady.
Grand Anse beach
Moře bylo teplé a dalo se v něm plavat. Což se o hodně plážích na Seychelách nedá říct, vody je v nich po kolena, a to hodně daleko do moře. Ve většině případů jsou kolem i skaliska s korály a ježky. Na pohled jsou to nádherné, rajské pláže, ale v moři se nevykoupete. To jsme pochopili hlavně na ostrově La Digue.
Praslin-Grand Anse beach
Ostrov Praslin je vyhlášený nejen bělostnými plážemi, ale také přírodní rezervací Valée de Mai, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Proč?
Rezervace Valée de Mai
Protože pouze tady rostou kokosové palmy s ořechem Coco de Mer, který je největším semenem na světě, váží 15–30 kg. Má tvar ženského klína a vyrůstá jen na samičích stromech. Na samčích stromech rostou falické jehnědy.
Coco de Mer
Díky těmto erotickým tvarům lidé dříve věřili, že se stromy mezi sebou za dlouhých tropických nocí vášnivé milují. Samčí stromy se vytáhnou i s kořeny ze země a přibližují se k těm samičím.
Rezervace Valée de Mai
Po pěti krásných dnech, odpočati a mírně opáleni, jsme se vydali vstříc dalšímu dobrodružství.
Ostrov La Dique
Tentokrát jsme pro přesun z ostrova na ostrov zvolili loď. Velký přepravní katamarán společnosti Inter Island Ferry vyplouvá několikrát denně a plavba trvá 15 minut.
Želva obrovská volně žijící na ostrově La Digue
Ostrov La Digue je nejmenší z těch tří ostrovů, které jsme navštívili. Jeho rozloha je jen deset kilometrů čtverečních, ale protože tu žije dva tisíce osm set obyvatel, je třetím nejlidnatějším ostrovem Seychel.
Taxi
Skoro všichni obyvatelé žijí v městečku nebo spíše vesnici La Passe hned vedle přístavu. Raritou tohoto ostrova, kromě neskutečných bílých pláží, kde jste opravdu sami, je, že všichni turisté a větší část místních jezdí na kolech. Aut je tu poskrovnu a jako taxík slouží golfové vozíky.
La Domaine de L´Orangeraie Resort and Spa
Jeden z nich nás vyzvedl v přístavu a odvezl do hotelu La Domaine de L´Orangeraie Resort and Spa, kde jsme byli ubytováni. Je to nádherný resort, který začíná na pláži, kde je nekonečný bazén, restaurace a bary. Luxusní chaty, postavené v kreolském stylu se džunglí táhnou do kopce. Tady člověk totálně vypne, obklopen zelení a ptačím zpěvem. Večer vám nad hlavou sem tam proletí velký netopýr.
La Domaine de L´Orangeraie Resort and Spa
Na Seychelách se v džungli bát nemusíte, žádní životu nebezpeční hadi, pavouci tu nejsou a také žádné opice. Pouze ti všudypřítomní, otravní komáři.
Plážoví cyklisté
Na kole jsme prozkoumali skoro všechny pláže ostrova. Většina fotek pláží ze Seychel je z tohoto ostrova. Pobřežní silnice vedoucí na sever z přístavu vede k několika menším plážím a poskytuje dechberoucí výhledy. Při troše štěstí můžete potkat želvu obrovskou, která tu žije volně v přírodě. My ji potkali v restauraci, přišla jako my na malé občerstvení.
Želva obrovská
Nejkrásnější pláž ostrova a celých Seychel, dokonce v mnoha dotaznících i celého světa je Anse Source d´Argent. Nachází se kousek od přístavu v přírodní rezervaci L ´Union Estate. Pokud ji chcete vidět, musíte zaplatit vstupné.
Pláž Anse Source d´Argent
V rezervaci kromě pláže uvidíte starý koloniální hřbitov, kde jsou vedle sebe pochováni křesťané, židé i muslimové. Jak podotkl místní správce v lámané angličtině: „Velmi speciální hotel. Only Check in, no Check out“.
Želvy v rezervaci
Dále pak můžete vidět vanilkovou plantáž a několik desítek želv obrovských, které tu ale žijí na velmi malém prostranství a řekla bych, že dost živoří.
Pláž Anse Source d´Argent
Musím souhlasit, že pláž Anse Source d´Argent je asi opravdu tou nejkrásnější pláží. Obrovské žulové kameny vystupují z bělostného písku i z blankytně azurového moře. Vysoké palmy mírně ševelí v lehkém vánku a poskytují krásný stín. Občerstvit se můžete u stánku se spoustou ovoce. Čerstvý fresh z papay mají vynikající.
Stánek s občerstvením
Nebo se můžete jen tak zhoupnout na houpačce a pozorovat nekonečnost oceánu.
I když je tu dost lidí, pláž je dlouhá, tak si mezi kameny najdete svůj soukromý ráj. Jediná vada na kráse je, že si pořádně nezaplavete, vody je tu po pás a dost korálů. Jak už jsme podotkla, tak je to s většinou pláží na La Digue.
Náš soukromý ráj
Výjimkou je pláž Grand Anse. Jenže v tomto období je zde zákaz koupání. Všichni turisté, včetně nás, ho ale porušují.
Pláž Grand Anse
Je to nejen kvůli velkým vlnám, ale také kvůli zpětným proudům. Ty jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Plavali jsme dál do moře, a když jsme se chtěli vrátit, deset minut jsme nebyli schopni, pohnout se z místa. Přiznám se, že jsem měla velký strach. Naštěstí pak přišlo pár vln a ty nám pomohly dostat se ve zdraví ke břehu.
Pláž Grand Anse
Týden v tomto ráji utekl jako voda a před námi byl poslední ostrov.
Ostrov Mahé
Na něj jsme se také dopravili lodí. Společnost Cat Cocos obsluhuje přímou linku z La Digue jedenkrát denně. Cesta trvá hodinu a patnáct minut. Mně to připadalo jako celou věčnost, byly velké vlny a já měla, co dělat, abych nepoužila blicí pytlík.
Ostrov Mahé
Ostrov Mahé je největší z ostrovů Seychel. Žije tu 72 tisíc lidí, což představuje zhruba 90 % celé populace. Je porostlý tropickým mlžným pralesem.
Napodobenina hodin Big Ben
V hlavním městě Victorii moc pamětihodností nenajdete. Je tam zmenšenina hodin Big Benu, které stojí při vjezdu do centra uprostřed kruhového objezdu. Zajímavý je místní trh s rybami a ovocem a hinduistický chrám Tempio Hindu.
Pláž Beau Vallon
Nejznámější a největší pláž ostrova Mahé nese jméno Beau Vallon. Je asi 3 kilometry dlouhá, plná lidí a stánků se suvenýry. Po nádherných a prázdných pláží na La Digue jsem si tady připadala jako na Mácháči.
Silnice vedoucí skrz mlžný prales
Hezký výlet je do místní továrny na zpracování čaje Tea Factory. Nachází se v centru ostrova a vede k ní úzká, klikatá silnička skrz mlžný prales. Malá továrnička nabízí z terasy nádherné výhledy do okolí.
Tea Factory
Místní čaje ochutnáte v kavárně. Kdo chce, může si prohlédnout proces výroby čaje a tamní muzeum. My zůstali pouze u ochutnávky a v obchůdku jsme si pak čaje koupili. Čajové plantáže se rozkládají v kopcích kolem silničky, která vede do hlavního města Victorie.
Čajová plantáž
Z těch tří ostrovů, které jsme navštívili, se mi na ostrově Mahé líbilo úplně nejmíň. Bylo to způsobeno i špatným výběrem hotelu. DoubleTree by Hilton Seychelles Allamanda Resort byl vybydlený, drahý a služby měl děsivé. Pláž byla plná chaluh a vody v moři po kolena.
DoubleTree by Hilton Seychelles Allamanda Resort
I po této špatné zkušenosti pro mě Seychely představují opravdový ráj, hlavně ostrov La Digue. Nádherné pláže lemované žulovými kameny, kde je člověk úplně sám, vítr ve vlasech při jízdě na kole a setkání s obří želvou pro mě zůstanou neopakovatelnými zážitky na celý život.