Bodamské jezero

Bodamské jezero, německy Bodensee, je se svou délkou šedesát kilometrů druhým největším jezerem v Alpách. Rozkládá se na hranici tří států, Rakouska, Německa a Švýcarska, ale na jeho vodní hladině žádné hranice neplatí, a to už od konce osmnáctého století.

Bodamské jezero

My jsme navštívili německou část, městečko Meersburg. Rozlehlé zelené vinice, hnědo-červené střechy starých hanzovních domů s románským kostelem uprostřed a v dálce modravá hladina jezera, to byl nádherný výhled z našeho hotelu Villa Seeschau.

Pohled na Meersburg

Meersburg v překladu znamená město u moře. Švábské moře, tak se Bodamskému jezeru v dávných dobách říkávalo. Prastarý hrad ze 7. století, který podle legendy postavili Merovejci, obklopují úzké křivolaké uličky plné barevných hrázděných domů. Tento hrad je nejstarším, dosud obývaným hradem v Německu.

Meersburg

Promenádu u jezera lemují bary a restaurace. Posedět si v baru se sklenkou aperolu v ruce a pozorovat při tom západ slunce je nezapomenutelné. Po tom skvělém divadle jsme se přesunuli kousek dál na konec promenády do restaurace Seepromenade. Bodamskou specialitu Saiblingsfilet, filet z čerstvě uloveného Sivena, tu měli vynikající.

Promenáda v Meersburgu

Další den jsme podnikli výlet lodí do Kostnice. Trajekty z Meersburgu tam jezdí čtyřikrát do hodiny. Pak ale musíte z přístavu jet autobusem do starého města. Vyplatí se to, protože výletní lodě, které jezdí přímo do centrálního přístavu nemají přesné jízdní řády a zastavují na několika zastávkách, takže cesta, která trajektem trvá 15 minut, se výletní lodí protáhne na hodinu a půl.

Kostnice, německy Konstanz, leží na západním břehu Bodamského jezera při hranici se Švýcarskem, v místě, kde z jezera vytéká řeka Rýn.

Kostnice

U nás v Čechách je historicky nechvalně známá uvězněním a popravou Mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského. Připomínkou Mistra Jana Husa, zde v Kostnici, je nejen jeho muzeum, tzv. Husův dům, ale také Hussenstrasse – Husova ulice, ve které muzeum sídlí. Nachází se přímo v centru ve spleti středověkých uliček, které lemují staré hanzovní domy. Na jejím konci je jedna ze dvou dochovaných středověkých bran, tzv. Schnetztor. V nedalekém parku je Husův kámen, kde byl Mistr údajně upálen, později i Jeroným Pražský, který byl Husův velký zastánce.

Husův dům

Když se vydáte opačným směrem od Husova domu, dojdete k Münsteru- biskupské katedrále. V kryptě této gotické baziliky je umístěna ranně gotická osmiboká stavba Božího hrobu.

Katedrála Münster

Další zajímavou památkou je Císařská kašna (Kaiserbrunnen) na náměstí Marktstätte. Vznikla v 19. století, na středověkém sloupu byly znázorněny bronzové plastiky čtyřech vládnoucích dynastií. Tyto plastiky byly za druhé světové války roztaveny. V devadesátých letech dvacátého století je nahradili satiricky pojatí tři císaři a zpodobnění církve se třemi papeži v podobě trojhlavého páva.

Císařská kašna

Pokud se od kašny dáte směrem k vodám jezera, podejdete železniční trať, ocitnete se v přístavu. Po levé straně budete mít Budovu koncilu, Konzilsgebäude. Nachází se v městském parku na břehu jezera. Na konci čtrnáctém století byla postavena jako obchodní dům a skladiště. To se ovšem změnilo o třicet let později, kdy se stala dějištěm kostnického koncilu, který řešil zmatky v církvi a soudil Mistra Jana Husa. Dnes se zde konají koncerty a konference, v přízemí je restaurace.

Když přijedete po vodě výletní lodí, tak vás v bráně přístavu uvítá novodobý symbol Kostnice-socha Impérie. Postavená na otáčivém podstavci v roce 1993. Znázorňuje pitoreskní devíti metrovou kurtizánu držící v jedné ruce nahého císaře a v druhé nahého papeže. Byla vytvořena na motiv povídky Honoré de Balzaca z období kostnického koncilu. Znázorňuje tak odvěkou pravdu, kdo vlastně světu vládne.

My na Bodamském jezeře strávili jen dva dny, protože to byla naše první zastávka na cestě do Francie. Jedno, ale vím jistě, že se sem, co nejdříve vrátíme. Vypravíme se za dalšími skvosty Bodensee jako jsou ostrovy Mainau a Reichenau nebo města Lindau, Bregenz. Takže Wiedersehen Bodensee!

 

Previous
Previous

Seychelské ostrovy-opravdový ráj

Next
Next

Vídeň-kaleidoskop chutí, vůní a obrazů