Lago di Garda- sever
Je neděle 30. května 2021 a naše dobrodružství začíná. Skoro po roce vyrážíme na cesty. Náš cíl je Itálie. Máme před sebou tři týdny a pár zajímavých míst, která chceme navštívit. Uvidíme, kam nás naše kroky, tedy spíše kola našeho vozu, zavedou. Dolce Vita!
Riva di Garda
Malebné středověké městečko na severním břehu Lago di Garda. Z jedné strany je sevřeno vysokými skalisky porostlými bujnou vegetací, z druhé strany je omýváno vlnami gardského jezera, které jsou občas dost vysoké a může se stát, že když procházíte náměstím P.zza 3 Novembre, tak vás zchladí svým dostřikem.
Toto náměstí je doslova v obležení kavárenských stolků. Žije to tu svým jižanským koloritem. Tedy, když není větrno, což je na Gardě poměrně často, hlavně večer. Pak se turisti odeberou do křivolakých uliček v centru města. I zde je spousta restaurací, barů a obchodů.
My se ubytovali na náměstí v hotelu Sole Relax & Panorama, hned vedle středověké zvonice. Tento hotel jsem vybrala záměrně, neboť tu před 140 lety pobýval můj oblíbenec Nietzsche.
Líbí se mi jeho myšlenka: „Nemám rád lidi, co mě připravují o mou samotu, a ještě mi nenabídnou opravdovou společnost.“
Hotel je hezký, čistý a snídaně na terase s výhledem na jezero je nezapomenutelná. Nám se podařil pokoj s balkónkem a výhledem na náměstí a zvonici, třeba to byl ten samý, co obýval Nietzsche. Kdo ví? Ve snu mě naštěstí nestrašil.
Limone sul Garda
Z Riva del Garda se sem dostanete silnicí vedoucí skrz několik tunelů. Tato silnice byla vybudována až v roce 1932, do té doby bylo Limone spojeno se světem pouze lodí přes jezero.
Je zajímavé, že ve vesnici je častá dlouhověkost, kterou způsobuje bílkovina, kterou má v krvi mnoho místních obyvatel, to zkoumali vědci v roce 1979. Díky církevním a městským záznamům zjistili, že nositelé tohoto genu pocházejí z dvojice Cristoforo Pomaroli a Rosa Giovanelli, kteří se vzali v roce 1644. Gen se pravděpodobně rozšířil v mnoha manželstvích mezi pokrevními příbuznými, protože Limone bylo do toho roku 1932 odříznuté od světa.
Limone se rozkládá na úpatí hory. Domy a hotely s velkými okny, vypadají jako by byly přirostlé do skály. Sem tam můžete vidět kamenné terasy, na kterých se pěstují citróny.
Limone znamená v italštině citrón a ten tu spatříte všude, v květináčích, na keramice, tričkách, mýdlech nebo Limoncellu v místních obchodech, i ve sklenicích s vodou, kterou si objednáte v restauraci. Mimo jiné ta voda s citrónem chutná senzačně.
Vydejte se starodávnou stezkou podél úpatí kopce. Vine se nahoru a dolu mezi starými domy, moderními hotely a citronovými sady, jsou z ní nádherné výhledy, jak na jezero, tak na celé město.
Občerstvit se můžete v několika kavárnách a restauracích, které jsou cestou. Na konci se napojuje na moderní vysutou stezku nad břehem jezera.
Musím říct, že nás Limone jednoznačně okouzlilo.