La Gomera

La Gomera je úžasný, zelený ostrov, který omývají vody Atlantiku. Od moře se zvedají šedo-hnědé skály, porostlé kaktusy,agáve a obřími netřesky. Ve vnitrozemí ostrova se tyčí hory vysoké přes tisíc metrů, jsou porostlé vavřínovými pralesy, které jsou staré několik tisíc let. V jedné části ostrova je zase země rudá jako v americkém Gran Canyonu. 

Na La Gomeru se dostanete trajektem společnosti Armas z Tenerife, který jezdí třikrát denně. Vyplouvá z Los Cristianos.

My se ubytovali v hotelu El Parador, který se nachází v nádherných zahradách na skále nad hlavním městem San Sebastián de La Gomera. Je to několik budov postavených v roce 1929 v koloniálním stylu. Pokoje jsou sice velmi jednoduše zařízené, ale různá zákoutí, zasklené verandy, patia s mnoha posezeními vám tu jednoduchost vynahradí. Z každého rohu na vás dýchne Genus Loci, kterým je celý hotel protknut.

Co na La Gomeře navštívit? Tady je pár míst, které byste neměli vynechat: 

San Sebastián de La Gomera

Je hlavní město, ale neočekávejte žádné velkoměsto. La Gomera je druhý nejmenší ostrov Kanárských ostrovů, tak i jeho hlavní město je poněkud malé, je to spíš větší vesnice. V roce 1492 se tu zastavil Kryštof Kolumbus při plavbě do Ameriky. Z jeho období se zachovala jediná historická památka a tou je středověká věž, tedy jen její dvě patra.

Centrum města je pár úzkých uliček s několika historickými domy z osmnáctého století, kostel a náměstí se starými, vzrostlými vavříny. V rohu náměstí jsme každý večer večeřeli v gastro baru La Salamandra. V hotelu totiž vařili příšerně.

Roque de Agando

Je impozantní skála ve tvaru homole vysoká 1247 metrů. Nejkrásnější výhled je z Miradoru de los Roques. Když budete šplhat silnicí k nejvyšší hoře Alto Garajonay, narazíte ještě minimálně na dvě krásné vyhlídky.

El Cedro

V srdci La Gomery se nachází mlžný vavřínový prales s názvem Garajonay. Je jedním z největších a nejzachovalejších na světě. Vypravte se do oblasti El Cedro, což je jméno potoka, který tímto pralesem protéká. Kolem něj ve vlhké půdě bují obrovská kapradí. Prastaré stromy jsou porostlé dlouhými, zelenými mechy, plápolajícími ve větru. Sem tam se nad potokem převaluje mlha. Prostředí jak stvořené pro legendy.

Jedna z nich vypráví o vzniku názvu Garajonay.Za dávných časů žila na ostrově princezna Gara. Zamilovala se do rybáře Jonaye z Tenerife. Kněz předpověděl, že když se vezmou, stihne oba ostrovy hrozné neštěstí. V den svatby se na moři strhla velká bouře a Teide začala chrlit lávu. Všichni se toho zalekli, svatbu odvolali a milého rybáře, poslali zpět na Tenerife. Ten se ale jen tak nevzdal, přeplaval moře a s princeznou utekl do vavřínového lesa v centru ostrova. Jenže ani jeden nevěděli, co budou dělat dál. Měli výčitky vůči rodičům i lidu z obou ostrovů, tak rybář vytvořil kopí se dvěma hroty a oba se jím propíchli. Tak zemřeli ve stejný okamžik ve vzájemném objetí. Od té doby se vavřínový les nazývá Garajonay.

Alto Garajonay

Se svými 1485 metry je nejvyšší horou La Gomery. Vedou k ní dvě dobře značené stezky. Výhled z ní je krásný, nejen na stolovou horu Chipude, která se zvedá kousek pod Alto Garajonay, ale i na celý ostrov. Za dobré viditelnosti můžete vidět, jak Pico de Teide na Tenerife, tak i ostrovy El Hierro a La Palma.

Valle Gran Rey

V překladu znamená velké královské údolí a pravda je, že se tam plodinám daří královsky. Když sjíždíte dolů úzkou silničkou můžete pozorovat mnoho terasovitých políček, kde se pěstují banány, rajčata, avokáda, brambory.

Krásný výhled je z úžasného Miradoru del Palmarejo, který navrhl známý španělský funkcionalistický architekt a umělec Césare Manrique. Obdivovali jsme jeho nadčasovost.

Samotné městečko Valle Gran Rey nás až tak nezaujalo. Mísí se zde tradice s turistickým ruchem, v minulosti se tu usídlila početná německá hippies komunita.

Okolí Vallehermosa

Než sjedete do městečka Vallehermoso, musíte navštívit Chorros de Epina, pramen vody ukrytý ve vavřínovém lese ve vesničce Epina. Voda z vysokých vrcholků ostrova vytéká sedmi vřesovými chrliči do kamenného koryta. I ona je opředena legendou. Ta praví, že je to pramen lásky. Pokud je voda čistá a klidná, přijde k vám láska v podobě štěstí. Pokud je voda zkalená, budete prožívat nešťastnou lásku, což se stalo princezně Gaře, která tyto prameny za dávných časů navštívila. Její tragický konec už znáte. Aby se projevila kouzelná moc vody, musí se pít ze všech pramenů zleva doprava, muži mají pít z lichých pramenů a ženy ze sudých. Když se žena napije jen ze sedmého pramene, do roka otěhotní, neboť to je pramen čarodejnic.

Na pláži za městečkem Vallehermoso se nachází středověká pevnost Castello del mar. Kdysi sloužila jako hlavní vstup na ostrov. V roce 1890 se zde postavilo tzv. banánové molo, díky němu se na lodě mohly nakládat banány a rozvážet se do celé Evropy i Asie. V padesátých letech minulého století vznikl přístav v hlavním městě, kde byly lepší podmínky pro připlutí lodí a tím pádem tato oblast ekonomicky upadla. Pád četných skal na příjezdovou silnici odřízl pevnost od dostupnosti z pevniny. Několik desítek let ji nikdo nenavštívil. V roce 2016 ji město opravilo a zpřístupnilo veřejnosti. Bohužel při naší návštěvě už byla zase zavřená, neboť minulost se opakuje a odpadávající kameny ze skal rozbily přístupovou komunikaci.

Agulo a Mirador de Abrante

Když se vydáte z Vallehermoso do městečka Agulo, musíte navštívit Mirador de Abrante, odbočka je ve vesnici Las Rosas. Je to super moderní stavba, snoubení skla a betonu, skleněný chodník ve výšce 600 metrů, který vede do prázdného prostoru před vámi. Z něj máte Tenerife se svým velikánem Teide jako na dlani. Kousek nad touto stavbou se nachází La Montaňa Rosa, jejíž povrch je zbarven do ruda. Je tu několik turistických stezek. Připadáte si jako na divokém západě a čekáte, za kterým keřem narazíte na Old Shatterhanda nebo Vinnetoua.

Agulo je nejmenší a nejstarší městečko na ostrově. Zachovalo si svůj historický ráz. Všechny domy jsou zde opraveny. Toulejte se ve spleti úzkých, dlážděných uliček a nasajte atmosféru dob dávno minulých. Pokud vás přepadne při tom všem poznávání hlad, doporučuji navštívit restauraci La Vieja escuela, se skvělou místní kuchyní.

Hermigua

Z této vesnice na vás dýchne zašlá sláva. Bývalo to bohaté městečko, svědčí o tom větší množství koloniální domů z devatenáctého století, bohužel mnohé z nich už jsou ruiny. Začátkem dvacátého století tu vznikl přístav, ze kterého lodě odvážely banány a rajčata a přivážely první turisty. Jako v případě Vallehermosa, vznik přístavu v hlavním městě znamenal ekonomický úpadek této oblasti. Na pláži zbyly z doby jeho největší slávy čtyři velkolepé kamenné hranoly, které sloužily jako podpěra pro molo a jeřáb na nakládku lodí.

 Playa de Santiago

Toto místo zmiňuji jen kvůli skvělé restauraci Kuss na konci pobřežní kolonády. Jinak tu k vidění nic moc není, je to turistické letovisko s několika plážemi a golfem.

Celkově musím říct, že mi krása, rozmanitost a autentičnost La Gomery učarovala a určitě se sem někdy zase ráda vrátím.

 

 

Previous
Previous

Tenerife

Next
Next

Ájurvéda ve Svaté Kateřině