Tenerife
Tenerife je největší z pěti Kanárských ostrovů. Díky četným sopečným činnostem tu vznikla krajina zvláštní krásy. V centru ostrova kolem sopky Teide můžete obdivovat černo-šedivo-hnědou měsíční krajinu, o trochu níže kolem sopky Chinyero se šeď měsíční krajiny mísí se svěží zelenou barvou horských borovic. Skalní masivy, které se zvedají kolem pobřeží, jsou porostlé kaktusy, agáve, obřími pampeliškami a netřesky. Na severu ostrova se nachází stejně jako na La Gomeře vavřínové pralesy.
Parque nacional del Teide
My se ubytovali v hotelu Gran Meliá Palacio de Isora ve městečku Alcalá. Kdysi to byla malá rybářská vesnice, svoji rybářskou minulost si zachovala, brzy zrána tu rybáři vytahují své úlovky na pevninu. V restauraci Sauco jsme si každý večer dávali jejich čerstvě ulovenou rybu.
Nekonečný bazén hotelu Gran Meliá Palacio de Isora
Z Alcalá vede do městečka Puerto de Santiago pěkně upravená cesta pro pěší. Je situována podél pobřeží, kde můžete pozorovat sopečné vyvřeliny, které vykouzlily neskutečné tvary. V dálce se tyčí obrovské útesy Los Gigantes. Pro Tenerife je typický černý vulkanický písek, výjimkou je umělá pláž Las Teresitas se zlatým pískem ze Sahary.
Los Gigantes
Kromě procházek po pobřeží jsme i výletili, tady je pár tipů, co na Tenerife navštívit:
Silnice v Parque nacional del Teide
Přírodní rezervace Chinyero-okruh kolem sopky Chinyero je dlouhý přibližně pět kilometrů. Naskytnou se vám z něj neskutečné výhledy. Našlapovat po lávových cestičkách kolem spící sopky a při tom vdechovat svěží vůni borovic, je nevšední zážitek. Připadali jsme si jako na vlnách černého moře zamrzlého v čase.
Přírodní rezervace Chinyero
Sopka Chinyero vybuchla naposledy v roce 1909, lávu chrlila celých deset dní. Podle legendy městečko Santiago de Teide zachránily od zkázy sošky sv. Anny a Panny Marie, které věřící umístili před postupující proud.
Sopka Chinyero
Masca je malá horská vesnička ve výšce 650 m nad mořem, vklíněná mezi horské masivy. Kdysi sloužila jako bašta pirátů. Teď bych řekla, že je baštou neskutečného množství turistů, tedy alespoň při naší cestě. Bohužel jsme neměli, kde zaparkovat. Tak jsme jen projeli a vyfotili si ji z dálky, z miradoru nad ní.
Masca
Garachico je nádherné, starobylé městečko. Do roku 1706 bylo významným přístavem Tenerife, vedla tudy obchodní cesta do Jižní Ameriky. Konec všemu udělal výbuch sopky Montana Negra, který zalil celé město lávou. Ti, kdož přežili, sice město postavili znovu, ale někdejšího věhlasu se už nedočkalo, neboť se obchodní přístav přesunul do Puerto de La cruz.
Garachico
Icod de los vinos se nachází pár kilometrů od Garachica. Jak už název napovídá, toto městečko je centrem vinařské oblasti. Jeho hlavní atrakcí, ale není víno nebo starobylé paláce na hlavním náměstí, ale dračí strom-Dračinec dračí, který je největším svého druhu na světě. Je přes 17 m vysoký. Místní ho nazývají El drago milenario- tisíciletý drak, protože podle legendy je přes tisíc let starý. Podle vědeckých průzkumů je, ale starý „jen“ 600 let.
El drago milenario
Sopka Pico de Teide- se nachází v centru ostrova. Se svými 3718 metry je nejvyšší horou Španělska. Teide znamená v překladu pekelná hora. Myslím, že jméno je to oprávněné. Naposledy chrlila pekelné ohně v roce 1909. Podle dochovaných záznamů byl svědkem jejího řádění i Kryštof Kolumbus, který se plavil kolem, objevit Nový svět. Asi proto raději přistál u břehů La Gomery.
Pico de Teide
Na úplný vrchol Teide je potřeba povolení, které si můžete obstarat sice zdarma, ale s několika měsíčním předstihem na webových stránkách národního parku. Kousek pod vrchol jezdí kabinová lanovka Teleférico, tedy pokud zrovna nefouká. S naším štěstím bohužel foukalo celé tři týdny.
Parque nacional del Teide
Tak jsme se museli spokojit jen s vycházkou v národním parku Parque nacional del Teide.Ten se rozkládá pod sněhovou čepicí Teide ve výšce 2000 metrů. Je to obrovský vulkanický masiv. Chodit po sopečných vyvřelinách a pozorovat různé tvary čedičových skalisek, bylo velmi zajímavé.
Parque nacional del Teide
Santa Cruz de Tenerife je hlavní město Tenerife a společně s Las Palmas i hlavní město Kanárských ostrovů. Bylo založeno španělskými dobyvateli v patnáctém století. V překladu znamená svatý kříž.
Zvonice kostela Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion,
Ten je uložen v kostele Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion, který byl jedním z prvních kostelů na ostrově. Kousek od něj se nachází velmi dobrá restaurace La Concepcion. Z ní jsme mohli se sklenkou dobrého vína v ruce pohlížet na pozoruhodnou zvonici kostela.
Další zajímavostí Santa Cruz je Mercado de Nuestra Señora de África. Městská tržnice s nezapomenutelnou atmosférou, byla postavena v neokoloniálním stylu v roce 1944. Je otevřena každý den do 13h a seženete zde vše, co se jídla týče.
Mercado de Nuestra Señora de África
Plaza de España je největší náměstí Kanárských ostrovů. Uprostřed je umístěno umělé jezero a obří pomník Monumento de los Caídos, který připomíná oběti občanské války v letech 1936–39. V jeho okolí jsou ulice plné obchodů, kaváren a restaurací.
Plaza de Espaňa
Nedaleko náměstí je přístav a koncertní síň Auditorio de Tenerife, dynamické a monumentální dílo v postmoderním stylu. Připomíná budovu opery v australském Sydney, bylo navrženo tak, aby vypadalo jako plachta jachty. Řadí se mezi nejvýznamnější budovy španělské architektury.
Auditorio de Tenerife
U přístavu se také nachází vodní park- Parque Maritimo Cesar Manrique. Jedná se několik bazénů se slanou vodou zasazených v krásné zahradě. Z názvu správně uhodnete, že ho navrhl architekt Cesar Manrique. Bylo, ale realizováno až po jeho smrti.
Ve městě se každoročně během února pořádá karneval, který je druhým největším karnevalem světa, hned po Rio de Janeiru.
Karneval v roce 2020
Přírodní scenérie z vulkanických erupcí jsou obdivuhodné a pro mě nezapomenutelné. Pobyt na ostrově jsme si užili, ale bohužel měl jednu velkou vadu na kráse, a tou byly davy turistů. Pokud máte rádi samotu, tak ji na Tenerife najdete jen stěží.