Radost a štěstí
Když jsme s milovaným člověkem, když se nám něco povede, když vidíme krásnou scenérii, pěkný film, čteme dobrou knížku, uběhneme půl maraton, zažíváme radost, pocit štěstí.
Co je to vlastně štěstí?
Je to fenomén, za kterým se všichni honíme. A zaručené návody, jak ho docílit, selhávají. Štěstí a radost totiž každý pociťuje jinak a z něčeho jiného.
Měli bychom, dávat velký pozor, abychom se za štěstím jen nehonili. Nespotřebovali na to všechen čas a energii.
Štěstí je umění žít každodennost tak, abychom byli spokojeni .
Štěstím neboli pozitivním prožíváním se zabývá Pozitivní psychologie, docela mladý vědní obor. Ta definuje štěstí jako odraz postojů, které zaujímáme k sobě, ke světu a k ostatním.
Pozitivní psychologové zjistili, že prožívání štěstí je ze 40 % dáno temperamentem, takže když jste cholerik nebo sangvinik budete více prožívat štěstí, než flegmatik nebo melancholik. 20 % je dáno okolím. A ze 40 % se sami můžeme naučit prožívat štěstí. To je dobrá zpráva, ne?
Tím pádem bychom měli, radost a štěstí prožívat každou buňkou svého těla. Vědomě se zaměřit na ten pocit. Kde ho cítím? Co to s mým tělem dělá? Zkrátka pořádně si ho užít!
Hlavním projevem prožívání radosti je úsměv. Je vědecky dokázáno, že smích je zdravý. Pomáhá nám nejen překonat problémy, ale přináší nám i významnou svalovou práci s využitím stejné energie jako při aerobním cvičení, zlepšuje prokrvení i okysličení tkání, vede k poklesu koncentrace stresových hormonů.
Smích má pozitivní vliv na alergie a astma. Posiluje imunitní systém, trávení a metabolismus.
Aby byl pro nás smích přínosem a projevily se všechny jeho účinky, je třeba smát se 10-15 minut vkuse. Tělo nerozlišuje, zda je smích spontánní nebo předstíraný.
Někde jsem nedávno četla, dobrou radu, jak vychovat z dítěte optimistu. Každý večer před spaním si k němu sednout a zeptat se ho, co nejhezčího dneska zažilo. Byla to dobrá známka nebo skvělý oběd v jídelně, či odpoledne strávené s kamarády?
Provzpomínat se na konci dne k něčemu pěknému, je skvělý recept, jak dobře spát. Na tento recept není nikdy pozdě a naordinovala bych ho všem.
Největším nepřítelem štěstí, je porovnávání. To jsem četla před několika lety v knize Hektorova cesta aneb hledání štěstí a je to pravda. Od té doby se snažím neporovnávat, žít si svůj život a být šťastná sama za sebe. Neřešit, proč je na tom soused líp, ale řešit, co mohu udělat, abych se měla také dobře.
Cvičení pro radost:
Udělejte si sami svůj archiv radosti. Vracejte se, každý večer před spaním do hezkých vzpomínek, co jste ten den krásného prožili. Vyprávějte si, co se vám povedlo, co vám chutnalo, čemu jste se nasmáli.
Koláž snů a přání. Je dobré, jít štěstí naproti. Popřemýšlejte, co by vás udělalo šťastnými. Jaké jsou vaše sny a přání? Kupte si několik časopisů, v nich si ty vaše sny a přání najděte, vystřihněte nebo vytrhejte, udělejte z nich koláž, kterou si nalepíte na velkou čtvrtku, můžete si je i dokreslit. Hotovou koláž si umístěte na místo, na které se často díváte. Snažte se, vědomě se ptát, co mohu udělat, co mohu ve svém životě změnit, aby se ty sny splnily. Když na to přijdete, tak to udělejte! Neodkládejte to!
Cvičení smíchu. Každý den se 10-15 minut smát.
Přeji vám, ať prožíváte každý den s radostí.